Ekonomi

Küresel piyasalarda ‘Fed’in bir sonraki toplantıyı atlayacağı’ beklentisi

ABD’de Temmuz ayı için ölçülen enflasyon verileri ilk etapta Wall Street vadelilerini desteklerken, ABD tahvil faizleri ve dolar geriledi.

S&P 500 endeksi yatay kapanırken Nasdaq 100 yüzde 0,2 yükseldi. ABD vadeli endeksleri hafifçe yükseldi.

Asya’daki borsa endeksleri, Çin teknoloji hisselerinin öncülüğünde düşüyor. Japonya’daki piyasalar mümkün olduğu kadar uzun süre kapalı. Bloomberg Dolar Endeksi, dün %0.15’lik bir artışla kapattıktan sonra bu sabah yerini koruyor.

ABD’de tüketici enflasyonunun ölçülü olmasının ardından Fed’in önümüzdeki toplantıda faiz oranlarını sabit tutacağına dair beklentiler olsa da bankanın “henüz işin bitmediği” açıklamasını yapmaya devam edeceği iddia ediliyor.

Açıklanan bilgiler, son iki ayda art arda açıklanan tüketici fiyatları artışlarının iki yılı aşkın bir sürenin en düşük seviyesinde olduğunu gösterdi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly, bilginin beklentiler doğrultusunda geldiğini ve sevindirici bir haber olduğunu belirtti. Daly, “Ama zaferi kazandığımızı söyleyen veriler değil,” dedi. “Hala yapılacak işler var ve Fed enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmeye kararlı.” Fed yetkilileri bundan sonra hangi yolu izleyecekleri konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları FED’in 1,5 yıllık faiz artırımlarının görevini yerine getirdiğini söylüyor. Diğer bir kesim ise faiz artırımlarının erkene alınmasının enflasyonu yeniden canlandırma riski taşıdığını düşünüyor.

dicle-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu